تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

جزئیات جلسه علنی شورای شهر تبریز؛

اشرف‌نیا: اجرای پروژه میدان آذربایجان کار غلطی بود که در شورای چهارم تصویب شد/ انتقاد محمدزاده از تعلل در تصویب بودجه شهرداری تبریز

کلیات بودجه شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۷ پس از کش‌و قوس‌های فراوان با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

اشرف‌نیا: اجرای پروژه میدان آذربایجان کار غلطی بود که در شورای چهارم تصویب شد/ انتقاد محمدزاده از تعلل در تصویب بودجه شهرداری تبریز

به گزارش ائل به نقل از آناج، در جلسه امروز شورای شهر تبریز با رای‌گیری رئیس شورا بررسی بودجه شهرداری در سال 1397 پیش از بررسی اساسنامه سازمان‌های وابسته به شهرداری صورت گرفت.

در ابتدای این بررسی محمدباقر بهشتی در خصوص بودجه شهرداری تبریز اظهار داشت: در بررسی‌های صورت گرفته در میزان درآمد بین کمیسیون تلفیق و گروه کارشناسی رقم متفاوت محاسبه شده بود که قرار بر این شد مجددا در این خصوص بحث شود.

وی ادامه داد: ۱۴۰میلیارد تومان بابت خرید اتوبوس جهت نوسازی ناوگان عمومی به بودجه شهرداری اضافه شده بودبنابراین این رقم به 2770 میلیارد تومان رسید،هر افزایش دیگری در بودجه شهرداری تبریز نیز قرار شد که فقط در بخش عمرانی هزینه شود.

رئیس کمیسیون بودجه و برنامه‌ریزی با بیان اینکه خط یک متروی تبریز بایستی هرچه زود به بهره‌برداری برسد، عنوان کرد: برای خط یک قطار شهری در نظر گرفته شده که با فروش اوراق مشارکت یا درآمدهای دیگر ۵۰۰ میلیارد تومان جهت تکمیل آن هزینه شود.

وی افزود: تا به امروز نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان برای متروی تبریز پول خرج شده و اگر هرچه زودتر بهرهبرداری صورت نگیرد این هزینه مستهلک می‌شود، علاوه بر بودجه از هرکجا که شده حتی باید وام بگیریم و این خط یک را به بهره‌برداری برسانیم.

بهشتی با انتقاد از برخی مخالفت‌های اعضای شورای شهر تبریز در خصوص بررسی بوجه شهرداری تاکید کرد: ما قرار بود ثواب کنیم اما انگار کباب شدیم، شبانه‌روز کار کرده‌ایم و امروز این حرف‌ها را می‌شنویم اگر سایر اعضا دلشان برای بودجه می‌سوخت برای بودجه وقت بیشتری اختصاص می‌دادند و به جای ملامت کمیسیون تلفیق خودتان را ملامت کنید.

سونیا اندیش نیز در خصوص بودجه 500 میلیاردی نوسازی ناوگان شهری تصریح کرد: در نوسازی ناوگان آیا نوسازی مینی‌بوس‌ها و تاکسی دیده شده است؟ مشکل ما اتوبوس نیست بلکه ۱۰۰ درصد مینی‌بوسهای ما دودزا هستند و باید اسقاط شوند و نوسازی شوند.

وی گفت: اگر در خصوص استفاده از خودروهای ارس پلاک در ناوگان حمل و نقل عمومی گفته‌ایم باید بودجه در این خصوص داشته باشیم.

شهرام دبیری نیز با اشاره به تحقق بودجه در سال 95 ابراز کرد: در دوره ای که شرایط شهرداری پایدار بوده، تجربه تحقق بودجه 2700 میلیارد تومانی را داشته ایم، و بودجه حال حاضر را کمتر از آن در نظر گرفته‌ایم که نشان می‌دهد با کار کارشناسی دقیق نوشته شده است.

وی ادامه داد: اگر اعضای شورا خواستار تحقق این بوجه هستند نظارت مستمر شورای شهر هم قطعا تحقق این بودجه را تسهیل خواهد کرد.

در ادامه فرج‌قلیزاده در واکنش به بودجه پیشنهادی شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۷ نیز اظهار داشت: تبصره‌هایی که آقای بهشتی می‌گویند در بودجه آورده شده است کیلویی چند؟ مگر این تبصره‌ها چقدر الزام و پایبندی دارند.

وی ادامه داد: اینکه بدون تصویب بودجه مناقصه فضای سبز برگزاری شد چه معنایی دارد؟ آیا شش ماه زمان کم بود که در دوهفته فهمیده‌اید نباید فضای سبز معطل بماند؟بودجه ۲۷۰۰میلیارد تومانی هوا و عددسازی است؛ زیرا بودجه غیرواقعی است و با این وضع کسری بودجه عظیم و افزایش هزینه‌های جاری را خواهیم داشت.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: یک سوم بودجه شهرداری مربوط به سازمانها است و اینکه ۵۰۰ میلیارد تومان به قطاری شهری بودجه اضافی می‌دهید چه دلیلی دارد؟مگر ما در قطار شهری نظارت داریم؟ شهردار در این سازمان فقط یک رای دارد و هیچ نظارتی بر آن ندارد حداقل کار این است که بودجه واقعی شود.

در پایان کلیات بودجه 2770 میلیارد تومانی شهرداری تبریز با رای اکثریت اعضای شورای شهر تبریز به تصویب رسید.

در حاشیه این جلسه محمد اشرف‌نیا درباره اجرای پروژه میدان آذربایجان گفت: به جز یک مسیر، پروژه میدان آذربایجان غلط است اگرچه گفتند با عجله این کار به اتمام برسد اما هرروز به تاخیر می افتد!علی‌رغم مخالفت‌های آقای شهین‌باهر در دوره چهارم شورای شهر این پروژه تصویب شد اما اجرای آن غلط است.

محرم محمدزاده نیز با انتقاد از برخی بحث‌های حاشیه‌ای اعضای شورای شهر تبریز تاکید کرد: بعضی وقتها می‌خواهیم شورای خوبی باشیم اما حق ملت پایمال می‌شود، برای برخی چیزهای فرعی وقت می‌گذاریم اما مسائل اصلی از بین می‌رود.

وی ادامه داد: شهرهای دیگر مانند اصفهان با ۳هزار میلیارد و شیراز و ... هم بودجه‌شان را بسته‌اند ما هم یک کمیته تخصصی داریم که برای بودجه وقت می‌گذارند، همه جا جا رسم و قانون دارد و ماهم مثل دیگر شهرها باید جلو برویم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/tmcKVv
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***