تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

حجت‌الاسلام آل‌هاشم در کنگره بین‌المللی نظامی گنجوی در تبریز؛

در اشعار نظامی سخن زشت و لفظ رکیک یافت نمی‌شود/ شاعران ترک علاقه خاصی به مثنوی دارند/ نظامی گنجوی ایران قبل و بعد از اسلام را وحدت بخشید

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی عدم بکار بردن لفظ عریان و زشت در اشعار را یکی از ویژگی‌های بارز نظامی گنجوی خواند.

در اشعار نظامی سخن زشت و لفظ رکیک یافت نمی‌شود/ شاعران ترک علاقه خاصی به مثنوی دارند/ نظامی گنجوی ایران قبل و بعد از اسلام را وحدت بخشید

به گزارش ائل به نقل از آناج، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم صبح امروز در کنگره‌ی بین‌المللی نظامی گنجوی که در تالار معلم تبریز برگزار می‌شد، با بیان اینکه نظامی را باید در شمار برجسته شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست، تاکید داشت: به جرأت می‌توان گفت که او در سرودن لحظه‌های شادکامی بی‌‌همتاست؛ زبانش شیرین، واژگانش نرم و لطیف و گفتارش دلنشین است.

وی نظامی را شاعر بزرگی خطاب کرد که به اخلاق پایبند بود و خاطرنشان ساخت: او هیچگاه عریان و بی پرده سخن نگفت و در پاکی و اخلاق نظیر حکیم نظامی را در میان شعرای عالم نمی‌توان پیدا کرد؛ در تمام دیوان وی لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی‌شود و یک بیت هجو از اول تا آخر زندگی بر زبان او جاری نگشته است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه نظامی گنجوی استاد مسلم در شعر غنایی و داستان‌های عاشقانه و ادب فارسی است، توضیح داد: گنجوی شاعری است که پایان قرن ششم هجری توانست شعر تمثیلی را در زبان فارسی به تکامل برساند و علاوه بر پنج گنج دیوان، قصاید و غزلیاتی هم دارد که در وعظ و حکمت سروده است.

وی اضافه کرد: حکیم نظامی گنجوی به غیر از شاعری و سخنوری در علوم عقلی و فلسفه و ریاضی و نجوم هم سرآمد بوده است؛ او در علوم نقلی مانند اخبار و فقه تبحر و مهارت کاملی داشت.

امام جمعه تبریز با اشاره به تاکید نظامی گنجوی بر توحید و یگانگی خداوند، یادآور شد: او به سبب قدرت بیان و برهان و کثرت اطلاع در این زمینه از شهرت بسیار زیادی برخوردار شده است، مهارتی که گنجوی در تنظیم منظومات به کار برد باعث تقلید شاعران از آثار وی گردید.

وی بیان داشت: تعداد مقلدین گنجوی بسیار زیاد بوده و مقام علمی‌اش در غرب و شرق زبانزد همگان است و با مروری در آثار وی اهتمامش در کسب دانش‌های زمان مشاهده می‌شود.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم با بیان اینکه نظامی از استادان مسلم شعر فارسی به شمار می‌رود، اظهار کرد: او از سخن گویانی است که مانند فردوسی و سعدی به ایجاد و تکمیل و سبک و روش خاص دست یافت، اگرچه داستان سرایی در زبان فارسی به وسیله نظامی شروع نشده لکن تنها شاعر که تا پایان قرن ششم شعر فارسی را به تکامل رساند نظامی بود.

وی اذعان داشت: شاعران ترک چنان علاقه به آثار و به ویژه مثنوی دارند که آن را با نام نظامی پیوند زده‌اند، مثنوی‌های صد ساله اخیر ترکی به تقلید خمسه مثنوی در ادبیات ترکی سروده شده که اغلب تحت تاثیر نظامی گنجوی بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان در پایان گفت: در یک کلام اشعار نظامی گنجوی به اندازه‌ای والاست که فرهنگ اشعار او ایران پیش و پس از اسلام را وحدت می‌بخشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Lr7ns5
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***