تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

سعیدی در گفتگو با ائل:

دولت باید ضوابط دست و پا گیر در بخش تولید را حذف کند / کالای قاچاق و رکود، به تولید داخلی ضربه می زند

سعیدی در گفتگو با ائل گفت: دولت باید ضوابط دست و پا گیر در بخش تولید را حذف کند.

دولت باید ضوابط دست و پا گیر  در بخش تولید را حذف کند / کالای قاچاق و رکود، به تولید داخلی ضربه می زند

محمداسماعیل سعیدی در گفتگو با خبرنگار ائل ، در خصوص راهکارهای تحقق شعار سال گفت: برای حمایت از کالای ایرانی ، دولت ، مجلس، مردم و تولید کنندگان هرکدام وظیفه خود را دارند. دولت باید در جهت تحقق این شعار ضمن ارائه تسهیلات، قانون رفع موانع تولید را که در مجلس تصویب شده است، اجرایی و عملیاتی کند.

رایزنان اقتصادی باید در  بازارهای خارجی و بین المللی فعال باشند

وی ادامه داد: همانطور که می دانید بخشی از تولید داخلی در کشور مصرف می شود و بخش دیگری نیز باید برای عرضه و فروش به خارج از کشور صادر شود، بنابراین دولت باید صادرات را افزایش داده و مشوقی برای تولید کننگان داخلی باشد و از آنها در بازار های خارجی و بین المللی نیز حمایت کند. همچنین رایزنان اقتصادی نیز باید در بازارهای خارجی و بین المللی فعال باشند تا زمینه های صادرات تولید داخلی به خارج از کشور فراهم شود.

دولت باید ضوابط دست و پا گیر  در بخش تولید را حذف کند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع بعدی بحث ارزش افزوده و صندوق های مکانیزه است. دولت بیش از دوسال است که متعهد شده تا این صندوق ها را راه اندازی کند و ارزش افزوده بجای بخش تولید، در پایانه فروش اخذ شود. لذا این یک عاملی برای ایجاد رکود شده است و دولت باید ضوابط دست و پا گیر در بخش تولید حذف کند و بانک ها نیز باید مقررات خود را در جهت حمایت از تولید تنظیم کنند.

وی ادامه داد: اگر همه این بنگاه های اقتصادی که وجود دارند به طور زنجیر وار از یکدیگر حمایت نکرده و هرکدام به صورت بخشی و جزیره ای عمل کنند، طبیعتا هیچ نتیجه ای عاید نخواهد شد و یکی از دلایل مهمی که موجب عدم جان گرفتن تولید داخلی شده است، همین بانک ها و تسهیلاتی است که بعنوان سرمایه در گردش در اختیار بخش تولید قرار داده اند.

کالای قاچاق و رکود، به تولید داخلی ضربه می زند

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطر نشان کرد: وقتی که رکود اقتصادی وجود دارد و تولید کننده نمی تواند جنس خود را بفروشد و با کالاهای خارجی مشابه و یا کالاهای قاچاق رقابت کند، در نتیجه این منجر به شکست تولید کننده می شود و در این زمان هم بانک ها هستند که حلقوم تولید کننده را می گیرند و این تولید کننده است که در این وسط متضرر می شود.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف دولت، جلوگیری از قاچاق کالا است .مخصوصا کالاهایی که در داخل نمونه مشابه آنها وجود دارد، باید به شدت با وارد کردن این کالاها به صورت قاچاق به شدت جلوگیری شود. چون همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند « باید کالای قاچاق را آتش زد»، واقعا همینطور است و کالای قاچاق به سرمایه و تولید داخلی و کالای داخلی ما آتش می زند و هر کالای خارجی که وارد می شود منجر به بیکاری کارگران و ضربه خوردن تولید داخلی می شود.

باید برای کالاهای خارجی  تعرفه مناسب و قابل رقابت با تولید داخلی تعیین شود

این نماینده مجلس با اشاره به جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای خارجی به کشور، خاطر نشان کرد: دولت باید آمار دقیقی از میزان تولید در داخل داشته باشد و ببیند که این تولیدات چند درصد از نیاز داخلی را تأمین می کنند و با حمایت از مابقی تولیدات داخلی نیز شرایطی را فراهم کند تا زنجیره تولید تکمیل شود. اگر قادر به تکمیل این زنجیره نشد و می خواهند ورود کالاهای خارجی را آزاد کنند، باید تعرفه ای مناسبی برای ورود کالای خارجی تعیین کند که کالاهای داخلی نیز بتواند با کالای خارجی توان رقابت را داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر این کار صورت نپذیرد و واردات بی رویه انجام گیرد و دلال ها و واسطه های پشت صحنه و مافیایی که بعضا در ورود بعضی از کالاها شکل گرفته اند و سعی می کنند تا جلوی تولید داخل را بگیرند همچنان ادامه داشته باشند، قطعا تولید داخلی ما جان نخواهد گرفت.

لزوم افزایش و تقویت نظارت بر روی کیفیت کالای داخلی

سعیدی همچنین با اشاره به بحث نظارت جهت ارتقای کیفیت تولید، تصریح کرد: این موضوع نیز یکی دیگر از وظایف دولت است و بخشی از کیفیت با ایجاد رقابت افزایش می یابد.یعنی دولت باید در تولید رقابت پذیر حمایت کرده و تولید کنندگان با رقابت با یکدیگر کیفیت تولید را افزایش دهند.

وی ادامه داد: بخش دیگری از تولید نیز وجود دارد که یا انحصاری هستند و یا کم هستند و نیازمند این است که از نظر استاندارد کیفیت آنها افزایش یابد. برای تحقق این امر دستگاه های نظارتی و سازمان استاندارد باید نظارت های خود را به نوعی تقویت دهند که در تولید داخل کیفیت به تدریج افزایش پیدا کند چون که اگر هر تولید کننده ای که به این فکر بیفتد که با کاهش کیفیت کالای خود قیمت تمام کننده را نیز پایین بیاورد، درواقع یک نوع خیانت به تولید داخلی محسوب می شود و باید با این افراد برخورد شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به علت کاهش صادرات نیز گفت: متاسفانه در داخل برخی افراد سودجو هستند که در گذشته هم دیده شده که با تولید و صادرات کالاهای بی کیفیت، موجب از دست دادن بازارهای خارجی برای ما شده اند و شاید هم این افراد از خارج حمایت می شوند تا از این طریق به تولید ما لطمه وارد کنند. لذا باید این نوع افراد را شناسایی کرده و با آنها برخورد جدی صورت گیرد.

مجبور هستیم از تولیدات داخلی حمایت کنیم

وی در مورد فرهنگ استفاده از کالاها و تولیدات داخلی در بین مردم نیز گفت: مردم باید به سمت استفاده از تولیدات داخلی رفته و این امر در بین مردم فرهنگ سازی شود. ما باید از تجربه های گذشته و حتی کشور های دیگر استفاده کنیم. بطور مثال در کشور هندوستان گاندی اعلام کرد که ما کالای انگلیسی خرید نخواهیم کرد و این کار باعث رونق پیدا کردن کالاهای داخلی هندوستان شد. لذا ما نیز باید در کشور و در خانواده ها فرهنگ استفاده از کالاهای داخلی را ایجاد و تقویت کنیم و با وجود اینکه گاها گفته می شود که برخی تولیدات داخلی کیفیت پایینی دارند، ولی به هرحال ما برای اینکه بتوانیم روی پای خود بایستیم مجبور هستیم از تولیدات داخلی حمایت کنیم. تولید کنندگان داخلی هم باید اعتماد مردم را نسبت به خود جلب کنند و بتوانند نیاز های مصرف کننده را برطرف کرده و انتظارات مردم را تامین کنند.

برخی قوانین نیاز به اصلاح دارند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به وظایف مجلس در بحث حمایت از کالای ایرانی، گفت: کمیسیون ویژه ای که در مجلس تشکیل شده است،در طول این دو سال سعی کرده است تا برخی موانع قانونی در مقابل تولید را از میان بردارد و یا قوانینی را تصویب کند که بعنوان قوانین تسهیل مطرح شده است یعنی قوانین حمایتی از تولید داخل.

وی در پایان گفت: یک سری قوانین هم هستند که نیاز به اصلاح دارند و اگر به قوانین جدیدی نیاز است، دولت باید مشخص کند و مجلس هم همانگونه که در دوسال گذشته تلاش کرده است تا حمایت کند، باید این حمایت های خود را تشدید و تقویت کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/stW1sk
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***