تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بررسی میزان تحقق عدالت شهری در شورای پنجم تبریز در گفتگوی ائل با بابایی اقدم:

رکود مالی شهرداری منجر به کاهش شدید میزان تحقق بودجه ای مناطق کم برخوردار شده

بابایی اقدم گفت: رکود مالی شهرداری منجر به کاهش شدید میزان تحقق بودجه ای مناطق کم برخوردار شده است.

رکود مالی شهرداری منجر به کاهش شدید میزان تحقق بودجه ای مناطق کم برخوردار شده

فریدون بابایی اقدم در گفتگو با ائل ،  در خصوص بحث اجرای عدالت شهری در شورای شهر و شهرداری گفت: بحث عدالت اجتماعی و شهری از لحاظ تئوری و عملیاتی یکی از موضوعات مهم برنامه ریزی شهری است. به ویژه در شهرهایی که بین گروه های مختلف یک نوع شکاف اجتماعی به لحاظ طبقات اجتماعی و متناسب با طبقات اقتصادی وجود دارد.

توسعه شهر بیشتر به صورت ارگانیک صورت گرفته است

وی ادامه داد: در شهرهای توسعه یافته این گونه مسائل اصلا موضوعیتی ندارد. اما امروزه و در کشورهای جهان سوم و به ویژه در کلانشهر ها، این موضوع یک چالش بزرگ به حساب می آید. اینکه شهر به دو قسمت فقیر نشین و غنی نشین تقسیم می شود که در شهرسازی اصطلاحا شمال شهر و جنوب شهر گفته می شود.

این عضو شورای شهر افزود: شرایط موجود در شهر ما نیز از این موضوع تبعیت می کند. بطوریکه اگر ما نگاهی به تعداد جمعیت شهر تبریز کنیم، می بینیم که از اولین سرشماری تاکنون که تعداد جمعیت کمتر از 300 هزار نفر بود، اکنون به یک میلیون ششصد هزار نفر رسیده است. یعنی در طول 60 سال، تعداد جمعیت تقریبا 5 برابر شده است که نشان دهنده عدم برنامه ریزی لازم در خصوص جایگزینی گروه های مختلف اجتماعی می باشد و توسعه شهر بیشتر به صورت ارگانیک صورت گرفته است.

وی با اشاره به رشد بدون برنامه ریزی بخش های عمده ای از شهر، افزود: یکی از بزرگترین چالش های ما این موضوع است و اینگونه نبوده است که ما یک محلی را طراحی کنیم و سپس مردم در این محل ها مستقر شوند. برعکس، ابتدا مردم در جایی مستقر شده اند و سپس زیرساخت ها در آنجا قرار گرفته است. که البته این هم به میزان پیگیری و چانه زنی های افراد محل ها بستگی دارد. به گونه ای که در آن محله هایی که چانه زنی بیشتری صورت گرفته است، کم و بیش و به صورت نصفه و نیمه زیرساخت های شهری به آنجا منتقل شده است. ولی همچنان محله هایی وجود دارند که بعد از چهل سال و به دلیل نبود چانه زنی، شهرداری فقط اقدام به جمع آوری زباله های آنجا می کند و درواقع تنها ابتدایی ترین خدمات محله ای صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز تصریح کرد: این یک موضوع مهم و بزرگی است که صرفا در طول یک دوره 4 ساله شورای چهارم و یا پنجم قابل حل نیست. مگر اینکه یک افق 25،20 ساله تعریف و مقرر کنیم که در طول این بازه زمانی به طور مثال اگر تعداد نفرات مناطق حاشیه نشین اکنون 400 هزار نفر باشد، ما این تعداد را به 200 هزار نفر کاهش خواهیم داد.

 رکود مالی شهرداری منجر به کاهش شدید میزان تحقق بودجه ای مناطق کم برخوردار شده

وی خاطرنشان کرد: در سال های قبل در شهرداری تبریز مرسوم بود که مناطق برخوردار نسبت به مناطق کم برخوردار به عنوان مناطق معین تعریف می شدند. به عنوان مثال مناطق 1 و 2 ، بخشی از پروژه های مناطق 4 و 6 را انجام می دادند ( مثلا مسیرگشایی ها ) اما اکنون دو سال است که نسبتا یک رکود مالی در شهرداری وجود دارد و آن مناطق اول سعی می کنند نیازهای خود را رفع کنند و اگر پول اضافه ای باقی ماند، به مناطق ضعیف نیز کمک کنند ( هرچند اگر در تعهدات خود نیز وجود داشته باشد) که این منجر به کاهش شدید میزان تحقق بودجه ای مناطق کم برخوردار شده است.

بابایی تصریح کرد: ما در این دوره سعی کرده ایم تا جایی که امکان دارد، صرفا تنها بحث منطقه معین نباشد و بتوانیم پروژه ها را مستقیما به مناطق برخوردار تعریف کنیم و باید به صورت حالت تکلیفی کار بکنیم به گونه ای که خود شهرداری مستقیما این اجازه را داشته باشد که از حساب شهرداری مناطق برخوردار بردارد بدون اینکه از شهرداری منطقه مربوطه نظرخواهی کرده و یا اجازه بگیرد که این مبلغ را در اختیار منطقه کم برخوردار قرار می دهد یا خیر.

وی در مورد موضوع مسکن سازی در مناطق حاشیه نشین هم گفت: درست است که در دوره قبل، در منطقه حاشیه نشین خلیل آباد، شهرداری هرچند خیلی مختصر وارد موضوع مسکن سازی شد با وجود اینکه شهرداری تاکنون به این مقوله وارد نشده بود، ولی به هرحال این اقدامات خیلی ناچیز و ناکافی بود هرچند بحث هایی از لحاظ کیفیت فنی اجرای پروژه، بحث های مالی ساخت و حتی واگذاری پروژه وجود داشت.

مصمم به ورورد به موضوع مسکن سازی و رفع مشکل بد مسکنی در مناطق حاشیه نشین هستیم

این عضو شورای شهر تاکید کرد: ما در این دوره خیلی مصمم هستیم که به موضوع مسکن سازی و رفع مشکل بد مسکنی در مناطق حاشیه نشین ورود کرده و در این رابطه مذاکراتی با یک شرکت معتبر بین المللی صورت گرفته است و خوشبختانه این شرکت سوابق کاری خوبی در سایر شهرهای کشورمان دارد و پروژه های با کیفیتی را انجام داده است و سعی می کنیم که به زودی دفتر محلی این شرکت در تبریز تأسیس شده و صحبت هایی که تاکنون انجام شده است، در قالب یک تفاهم نامه و قرارداد نوشته شود و مقدمات تهیه و واگذاری محل مورد نظر به این مجموعه انجام شود.

وی ابراز کرد: بنده بعنوان رییس کمیسیون شهرسازی و معماری در جلسات مختلفی حضور داشته ام که ان شاء الله در این هفته یا هفته بعد در خصوص محلی که مجموعه سرمایه گذار از ما خواسته است، تصمیم گیری نهایی انجام خواهد شد. تا اینکه در محلی که بنام شهرک جوانان است، سند به نام سازمان راه و شهرسازی زده شود و از آنجا به عنوان کمک های دولتی در اختیار پروژه قرار گیرد.

دخالت اعضای شورای شهر در عزل و نصب ها غیرقانونی است

بابایی در مورد موضوع سهم دهی ها و سهم خواهی ها در شورا و شهرداری گفت: شورای دو وظیفه سیاست گذاری و نظارت را برعهده دارد. و مطالبه عمومی مردم و قانون گذار این است که شورا به تمامی عملکرد های شهرداری نظارت داشته باشد ولی اینکه اعضای شورا دخالت مستقیمی در عزل و نصب ها داشته باشند، یک کار غیر قانونی است و شورای شهر تنها اجازه دارد در انتخاب شهرداری ایفای نقش کند.

وی ادامه داد: هرچند در طول این پنج دوره شورای شهر شاید نفراتی باشند که ذی صلاح بوده و احیانا اعضای شورا معرفی کنند ولی اینکه بعد از معرفی این نفرات، اعضای شورا مصر باشند که حتما باید در پستی قرار بگیرند، کاملا غیر قانونی بوده و طبعا در قالب سهم خواهی می تواند تلقی شود. احساس من این است که در این دوره از شورا آنگونه که در دوره های قبل صورت می گرفت و یا در افکار عمومی وجود دارد، چنین کارهایی صورت نمی گیرد.

این عضو شورای شهر در پایان در مورد پخش جلسات شورا از رادیو تبریز گفت: ما این موضوع را به آقای شهین باهر مطرح کرده ایم و اینکه یک فرکانس دیگری در اختیار بگیریم، مشکل است و تا وقتی که مردم با آن فرکانس های جدید آشنا شوند زمان زیادی طول می کشد. ولی به هرحال این مسئله می تواند یک مطالبه مردمی باشد.

وی در پایان گفت: همانگونه که جلسات مجلس شورای اسلامی از رادیو پخش می شود و مردم مشاهده می کنند که نمایندگان آنها در سیاست های کلان کشوری و انعکاس دغدغه ها و مشکلات مردم چقدر ایفای نقش می کنند، عین این مسئله در سطح خرد محلی و پارلمان شهری نیز یک خواسته و مطالبه مردمی است و تا جایی که بنده اطلاع دارم، ظاهرا آقای شهین باهر به روابط عمومی دستور داده اند و اقداماتی هم در این راستا در حال انجام است ولی فعلا منجر به نتیجه ای نشده است و فکر می کنم که اگر اراده ای برای تحقق این کار وجود داشته باشد، قطعا قابل انجام است.


اخبار مرتبط:

نیکوخصلت: توانمند سازی حاشیه نشینان را شروع کرده ایم

اندیش: وظیفه شورا نظارت بر عملکرد شهرداری است نه رسیدگی به سهم خواهی ها

آجودان زاده مطرح کرد: ماجرای یک انتصاب بر اساس رفاقت ۲۰ ساله

شیاری:در شورای چهارم، شهردار سایه داشتیم اما در شورای پنجم کار از شهردار سایه هم گذشته

مدبر: تا زمانی که توزیع سرمایه بر اساس درآمدهای منطقه باشد، بی عدالتی شهری باقی است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***