تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

عضو سابق شورای شهر تبریز در گفتگو با ائل:

تاکنون از طرف شورا و شهرداری سیاستگذاری کلانی در بحث حاشیه نشینی صورت نگرفته

جعفری ، در گفتگو با ائل گفت: بعضی از آقایان معتقد هستند که نباید به مناطق حاشیه نشین اهمیت داده شود چون که موجب افزایش مهاجرت شده و برای شهر خوب نیست

تاکنون از طرف شورا و شهرداری سیاستگذاری کلانی در بحث حاشیه نشینی صورت نگرفته

به گزارش ائل ،  محمد حسین جعفری در گفتگو با ائل در خصوص بحث اجرای عدالت شهری و توزیع متناسب امکانات شهری در تبریز گفت: این یک موضوع ملی و اجتماعی است و در تمامی کلانشهر مسئله حاشیه نشینی  وجود دارد و شورای شهر و شهرداری ها از همان بیست و چند سال قبل نیز بیشتر به کارهای خدماتی از جمله ساخت پل، ایچاد پله، لکه گیری آسفالت و... متمرکز شده و تکیه کرده اند و متاسفانه یک سیاستگذاری کلان صورت نگرفته است که بخش عمده این ایراد با اقتصاد شهری مرتبط است و دلیل دیگر هم متأسفانه کم اهمیت بودن این مناطق می باشد که از قدیم الایام این دیدگاه وجود دارد.

بعضی ها معتقدند برای جلوگیری از مهاجرت، نباید به مناطق حاشیه نشین اهمیت داد

وی ادامه داد: بعضی از آقایان معتقد هستند که نباید به مناطق حاشیه نشین اهمیت داده شود چون که موجب افزایش مهاجرت شده و برای شهر خوب نیست و گاها بعضی دیدگاه های علمی و راهکارهای غربی مورد استفاده قرار می گیرد در حالیکه پیروان این دیدگاه ها باید بدانند اینجا جمهوری اسلامی است و کوخ نشین ها به کاخ نشین ها می ارزند و این حق مردم است که به مشکلاتشان رسیدگی شود.

این عضو سابق شورای شهر افزود: متاسفانه برخی با خواندن یکی دو صفحه از کتابهای علمی غربی در مورد حاشیه نشینی، تصور می کنند آنها کاملا درست و صحیح است.درحالیکه اگر بجای آن کتاب ها به مردم این مناطق در طول این 30،40 سال نگاه کنند، خواهند دید که این مردم چه سهم بزرگی در انقلاب، شهادت و رشادت ها دارند و حضور در صحنه های مختلف، تعداد مساجدی که به دلیل مذهبی و معتقدتر بودن این مردم، در این مناطق وجود دارد و... همگی ثابت کننده فعال و مذهبی بودن این مناطق است.

تا زمانی که بودجه شهرداری براساس درآمد های منطقه ای تصویب شود؛ مشکل حاشیه نشینی وجود دارد 

وی در مورد تصویب بودجه مناطق مختلف شهرداری، گفت: تا زمانی که بودجه براساس درآمد های منطقه ای تصویب شود و هر منطقه ای که متمکن است، زیبا تر و متمکن تر از قبل شود و برعکس هرمنطقه ای درامدش کم است رسیدگی ها هم کمتر شود، این مشکلات وجود خواهد داشت. هرچند که بعضا شهرداری ها بعضی تعدیلاتی انجام می دهند و مبلغی را از مناطق پردرآمد ( بعنوان مناطق معین) گرفته و صرف پروژه های مناطق کم درامد می کنند ولی این کار مشکلی را حل نخواهد کرد و تا زمانی که نسبت به مناطق کم درآمد و حاشیه نشین نگاه عمیقی صورت نگیرد، بودجه قابل توجهی اختصاص نخواهد یافت. همانطور که در شهرداری قبل برای مسیرگشایی در منطقه 40 متری نزدیک به 70 میلیارد هزینه شد ولی عملا بجای حل مشکل و مسیرگشایی، تبدیل به یک معضل کردند.

شهرداری اجازه ورود دیوان محاسبات را برای حسابرسی نمی دهد

جعفری در مورد عدم شفافیت مالی شهردای و نحوه حسابرسی از شهرداری تصریح کرد: این بحث یکی از پرتنش ترین بحث های شورای شهر قبلی بود و چون شورا توانایی نظارتی بودجه ای ندارد و باتوجه به اینکه قانونا دیوان محاسبات می تواند ورود پیدا کند ولی شهرداری اجازه نمی دهد و اینگونه احساس می کند که اگر دیوان وارد عمل شود، دستان شهرداری را خواهد بست. درحالیکه اینگونه نیست و باتوجه به اینکه شهردای یک نهاد عمومی است، دیوان می تواند با اعمال برخی تعدیلات، کار حسابرسی از شهرداری را انجام دهد و در کل وجود یک نهاد و سازمانی خارج از شهردای و شورا برای حسابرسی از شهرداری صد در صد ضروری و لازم است و اساس این دیدگاه که گفته می شود چون شهرداری یک نهاد عمومی است پس دیوان حق ورود ندارد، یک فرافکنی بیش نیست.

این عضو سابق شورای شهر در پایان مورد سهم دهی ها و سهم خواهی در شورا و شهرداری ها وبرخی انتصابات، افزود:  باتوجه به اینکه در این دوره تحقیق و تفحصی صورت نگرفته است و اطلاعی هم نداریم که چه می گذرد، لذا در این دوره نمی توانیم اظهار نظری داشته باشیم ولی بعضی در شورا خود را محق می داند که یک سری تصمیمات اجرایی در اختیار شورا قرار بگیرد و یکی از موضوعات و مشکلاتی که حتی در دوره قبل به وفور دیده شد و بغیر از سه، چهار نفر از نمایندگان، بقیه متاسفانه خواهان انتصاب افراد و اعضای ستاد خود و آشنایان خود در پست ها و مقام هایی بودند تا برای انتخابات های آینده بازهم امیدی برای موفقیت داشته باشند و هرکدام از افراد در انتصابات مناطق مختلف و معاونت هایی مانند شهرسازی، عمران و ...  نقش بسزایی داشتند و این ما بین شورا و شهرداری یک گفتمان بود به طوریکه شورا به شهرداری می گفتند که اگر تو می خواهی شهردار بمانی باید نفرات ما را در فلان مقام نصب کنی.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/ghokD3
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***