تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از پرده های زندگی مبارزاتی شهدای تبریزی فاجعه هفتم تیر:

پزشک خیر و صریح اللهجه ای که در صف مبارزه با منحرفان بود / شهیدی که رفتن به خارج از کشور را خلاف تعهد به کشور می دانست

شهیدان دکتر هاشم جعفری معیری، حسن بخشایش و حبیب‌الله مهدی زاده از جمله نیروهای ارزشی نظام اسلامی بودند؛ که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۶۰ توسط منافقین کوردل، به شهادت رسیدند.

پزشک خیر و صریح اللهجه ای که در صف مبارزه با منحرفان بود / شهیدی که رفتن به خارج از کشور را خلاف تعهد به کشور می دانست

به گزارش ائل ،  انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر1360، شهید آیت الله بهشتی و 72 تن از یاران صدیق انقلاب اسلامی را از ما گرفت.در این حادثه دلخراش که سندی محکم بر تایید جنایات ددمنشانه جلادان دهه 60 می باشد؛ نام سه شهید تبریزی نیز به چشم می خورد. شهیدان دکتر هاشم جعفری معیری، حسن بخشایش و حبیب‌الله مهدی زاده از جمله نیروهای ارزشی نظام اسلامی بودند؛ که در این انفجار توسط منافقین کوردل، به شهادت رسیدند.

هاشم معیری؛ از طبابت تا مبارزه و شهادت

شهید هاشم جعفری معیری متولد سال 1309 در تبریز بوده که تحصیلات عالی را تا اخذ دكترا در طب ادامه داد سپس در جراحی عمومی تخصص گرفت و خدمات درمانی خود را در اختیار مردم خلخال، آذرشهر، دماوند و میانه قرار داد.

Image title


وی در جریان نهضت انقلاب اسلامی با حمایت از مبارزین و شركت در اعتراض مردم به رژیم، مشاركت خود را در نهضت اعلام كرد و پس از پیروزی به عنوان مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، شروع به كار نمود و اندكی بعد به معاونت امور درمانی وزارت بهداشت برگزیده شد.

ايستادگی در برابر جريان‌هاي فكري منحرف و وابسته به شرق و غرب، برپايي جلسات مذهبي با هدف نهادينه كردن روحيه ظلم ستيزي به ويژه در ميان جوانان و  عضويت در حزب جمهوری اسلامی از جمله سوابق مهم مبارزاتی و تشکیلاتی این فرزند آذربایجان می باشد.

حضور فعال این پزشک صریح اللهجه در صف مبارزه با فرقه های ضاله از جمله نقاط عطف سوابق انقلابی اوست، بطوری که يكي از دوستان زمان تحصيل وي در دانشگاه تبريز درباره خصوصيات اخلاقي و رفتاري این شهيد چنين نقل مي‌كند: در سال 1332 ه.ش در كلاس اول دانشكده پزشكی دانشگاه تبريز با مرحوم شهيد دكتر جعفري معيري آشنا شدم.‌ جواني بود با چهره نورانی، صريح‌اللهجه، جدی و خوش‌ برخورد و به ادب اسلامی مشهور بود. سابقه دوستي ما به هم‌فكری با شهيد برای مقابله با فرقه ضالّه بهائيت و مقابله با جريان‌های موسوم به چپ بازمی گردد .

سیاستمداری که هيچ وقت به دروغ متوسل نمی شد

مطب درمانی شهید جعفری در یکی از مناطق جنوبی تهران، مأمن بيماران كم بضاعت، آسيب‌ديدگان اجتماعي و تعداد كثيري از افراد متدين و علاقه‌مند به كشور و اسلام بود.

همسر شهيد در خصوص سجایای اخلاقی وی چنين می گويد: او مردي مهربان بود و با كوچك و بزرگ رفتاری معقول داشت. هيچ وقت به دروغ متوسل نمی شد و خشم خود را فرو می خورد. هميشه توصيه مي‌كرد كه در كارها به خدا توكل داشته باشيدكه در اين راه هيچ وقت درنخواهيد ماند. چنان‌چه خانواده با مشكلاتی روبرو مي‌شدند مي‌گفت خداوند بندگانش را امتحان می كند و ما به مرحله آزمايش رسيده‌ايم و بايد صبر داشته باشيم تا از بوته‌ی امتحان سربلند بيرون آئيم.

او در فعاليت‌هاي سياسي از يك‌سو با جنايات رژيم پهلوي مبارزه مي‌كرد و از سوي ديگر در برابر انحرافات فكري برخي جريان‌ها و گروه‌هاي سياسي ايستادگي مي‌نمود و بارها از سوي عمال رژيم پهلوي و افراد گرفتار در دام گروه‌هاي منحرف عقيدتي، تهديد به مرگ شد اما باكي به خود راه نداد و استوار و ثابت قدم به مسير خود ادامه داد    و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و پس از تأسيس حزب جمهوري اسلامی تا لحظه شهادت به همكاري با اين تشكيلات انقلابی و اسلامی ادامه داد تا سرانجام توسط منافقین جلاد، شهد شهادت را سرکشید.

بخشایش؛ شهیدی که در فتنه خلق مسلمان، اسناد محرمانه را به دست مسئولین نظام رساند

شهید بخشایش در سال 1336 در خانواده ای مستضعف بدنیا آمد و تحصیلات خود را با مشکلات فراوان و صبر و استقامت و برخورد با سختی ها را پشت سر گذاشت و در سال 1355 وارد دانشگاه علوم تبریز شد و همزمان با قیام 29 بهمن مردم تبریز در سال 56 وارد عرصه مبارزه شد.

Image title


و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دانشگاه رفت و کانون نهضت اسلامی را بنیاد نهاد و از همان اول تمایل بسیاری با همکاری حزب جمهوری داشت. پس از در هم شکستن حزب مسلمان که شهید یکی از سرسخت ترین مقابله کنندگان با این حزب بود، جهاد سازندگی دفتر تبریز را بنا نهاد و در سال 59 هم زمان با آغاز انقلاب فرهنگی از دانشگاه تبریز که وی یکی از موثرترین این حرکت انقلابی بود به تهران آمد. در مهر ماه 59 با همکاری نزدیک و تشکیلاتی خود را با حزب جمهوری اسلامی آغاز و تا لحظه شهادت جز اعضای پر ثمر حزب جمهوری بود.

همانطور که گفته شد شهید بخشایش در سال 58 در فتنه‌اي كه حزب به اصطلاح خلق مسلمان در آذربايجان به پا كرد، در صف اول مبارزه بود و با رشادت و تيزبيني كه داشت در برابر جريان انحرافی اين گروه ايستادگی كرد و مدارک و اسنادی را از اهداف شوم آنان تهيه و به مسئولان ارشد نظام رساند.

او در يكي از خاطرات خود در خصوص مبارزه با رژیم طاغوت چنين نقل كرده است: روز 19 بهمن سال 1356 ساواك به خانه ما و برخي دوستان حمله كرد. ما از قبل احتمال چنين حمله‌اي را پيش‌بيني كرده بوديم، بنابراين قبل از يورش مأموران ساواک از خانه خارج شده و به واسطه دوستی كه با پسر رئيس دانشگاه داشتيم، مخفيانه بدون آن كه پدرش بفهمد، شب را در آن جا به صبح رسانديم و روز بعد به اتفاق دوستان برای در امان بودن از وحشی گری های جلادان شاه و ادامه فعاليت مبارزاتی به تهران آمديم.

از مقاومت در برابر دشمنان تا شهادت بدست جلادان منافق

وظيفه شناسي، اخلاص در عبادت، تواضع در برابر هم‌نوعان و مقاوم در برابر دشمنان از سجايا و صفات پسنديده شهيد حسن بخشايش بود كه در طول حيات پر بركتش از خود بروز داد.

حبیب، همان جوان انقلابی و مردمی که حبیب فرشتگان نیز گشت

حبیب‌الله مهد یزاد طالعی در سال ۱۳۳۰ تبریز،‌ در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد که با طی کمال طریق، نه تنها حبیبِ پدر و مادرش شد بلکه به واسطه شهادتش، حبیب فرشتگان نیز گشت.

Image title


تهیه و انتشار اعلامیه‌های حضرت امام(ره) ،‌ جمع آوری کمک به اعتصابیون شرکت نفت آبادان،‌ حضور در تسخیر انقلابی پادگان‌های رژیم  شاهنشاهی، ‌ عزیمت به مناطق دور افتاده کشور و کمک به محرومان (پس از پیروزی انقلاب اسلامی )، ‌عضویت در حزب جمهوری اسلامی  و همکاری با کمیته انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی از جمله سوابق مهم این جوان انقلابی بود.

شهیدی که رفتن به خارج از کشور را خلاف تعهد به کشور می دانست

شهید در دوران دانشجویی و همزمان با اوج‌گیری مبارزات ضد رژیم، خیلی سریع جذب اندیشه‌های امام راحل شد و پس از واقعه ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ و حمله دژخیمان پهلوی به مردم بی‌دفاع، قوت بیشتری گرفت. در ماه‌های آخر خدمت سربازی هنگام تردد به پادگان محل خدمت خود، ‌با برداشتن کلاه و پوشیدن کت بر روی اونیفورم، ‌به صف انقلابیون می‌پیوست و مردم نیز که می‌دیدند یک افسر ارتشی در کنار آنان بر ضد ظلم و ستم شعار می‌دهند، انگیزه بیشتری پیدا می‌کردند.

عروسی او در آسمان ها برگزار شد

وی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی،تصمیم گرفته بود برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود، اما بعد از به ثمر نشستن نهال انقلاب،‌از این تصمیم خود منصرف شد و می‌گفت: در چنین موقعیتی خارج شدن از ایران، لایق یک فرد مسلمان متعهد نیست.
او همیشه آرزوی شهادت داشت و افسوس می‌خورد که چرا در جبهه نیست. حبیب‌الله چند ساعت قبل از فاجعه تروریستی هفتم تیر ‌وقتی که با مادرش درباره‌ی تشکیل خانواده سخن می‌گفت از او خواسته بود تا روز سه‌شنبه نهم تیر ماه با خانواده دختری که مادرش به او پیشنهاد کرده بود برای آشنایی بیشتر و صحبت مراسم عروسی قرار بگذارد اما گویا دست تقدیر چنین بود که عروسی وی در آسمان‌ها برگزار شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/WwfVQb
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***