تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از بازخوانی رسالت حوزه های علمیه در عرصه خدمات اجتماعی از دیدگاه رهبر انقلاب:

عدم توفیق هایی که از کاهش وقف، مشکلات مدیریتی و بدعت ها نشات می گیرد / آرا متفاوت کارشناسان دینی در خصوص ضرورت ورود مدارس علوم دینی به اقدامات عام المنفعه

رهبر انقلاب فرمودند: "حضور طلاب در خدمات رسانی به مردم، مدرسه سازی، بیمارستان سازی، کمک به مردم هنگام حوادث و دیگر عرصه ها، نیروهای مردمی را نیز به صحنه می آورد." اینکه این رسالت مهم حوزه های علمیه تا چه حد برآورده شده؛ موضوعی است که باید مطالبه شود.

عدم توفیق هایی که از کاهش وقف، مشکلات مدیریتی و بدعت ها نشات می گیرد / آرا متفاوت کارشناسان دینی در خصوص ضرورت ورود مدارس علوم دینی به اقدامات عام المنفعه

 ائل / الهه مهدوی


حوزه های علمیه و روحانیت، از عناصر مهم و اصلی مولّد فرهنگ در کشور ما بوده و است، گفتار و کردار روحانیون علوم دینی، از دیرباز همواره حجت شرعی و مقبول برای افراد جامعه بود.

رسالت حوزه های علمیه در عرصه خدمات اجتماعی از دیدگاه رهبر انقلاب

این ارتباط محکم بین مردم و روحانیت، ایجاب می کند که نگاهی دقیق تر به نقش حوزه در القای فرهنگ عامه و کارکردهای اجتماعی و فرهنگی آن در میان عموم مردم، بیندازیم که به نوعی بازخوانی یکی از ابعاد ماموریتی حوزه های علمیه در کلام رهبری است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اردیبهشت ماه سال 95 در دیدار جمعی از مدیران، مدرسان و طلاب حوزه های علمیه تهران، «هدایت فکری و دینی»، «هدایت سیاسی و بصیرت افزایی» و «راهنمایی و حضور در عرصه خدمات اجتماعی» را سه وظیفه عمده روحانیت برشمردند.

ایشان در ادامه افزودند: حضور طلاب در خدمات رسانی به مردم، مدرسه سازی، بیمارستان سازی، کمک به مردم هنگام حوادث و دیگر عرصه ها، نیروهای مردمی را نیز به صحنه می آورد و منشأ خدمات خواهد شد.

اینکه این رسالت مهم حوزه های علمیه تا چه حد برآورده شده و تا چه میزان مردم از آنها آگاهی دارند؛ موضوعی است که باید از مدیران مدارس دینی مطالبه شود.

حجت الاسلام اصغر همایونی، محقق و استاد حوزه های علمیه در گفتگو با خبرنگار ائل در مورد این که حوزه علمیه علاوه بر تربیت طلاب دینی، چه خدمات اجتماعی و فرهنگی باید به جامعه ارائه دهد؛ می گوید: از سال 1370 طبق فرموده مقام معظم رهبری حوزه علمیه در رشته های مختلفی تدریس می شود و از جنبه های دیگری وارد عمل شده  و دانشگاه هایی تاسیس شدند که غیر از دروس حوزوی ،دروس کلاسیک  به صورت تخصصی تدریس می شود.

در بحث کتابخانه های تخصصی ورود شده اما خدماتی چون احداث درمانگاه، منوط به بودجه دولتی است

وی ادامه می دهد: علوم حدیث، فلسفه، حقوق و ادیان جز رشته هایی هستند که در حوزه ها  تدریس می شود و درباره فرق جهانی در چند موسسه، طلاب خارجی  در رشته های فلسفه غرب، فلسفه شرق، فقه و اصول  تربیت می شوند و درس مهدویت نیز جز دروس مهمی است که طبق فرموده رهبر معظم انقلاب در قم تدریس می شود. گفته می شود حوزه علمیه قم  از تدریس تک بعدی خارج شده و به سوی تدریس تمام بعدی حرکت کرده و در تمامی رشته های علوم عقلی و  نقلی به فعالیت خود ادامه می دهد.

این مدرس علوم دینی در مورد خدمات عام المنفعه حوزه های علمیه اذعان می کند: در بحث کتابخانه، حوزه علمیه ورود پیدا کرده است و کتابخانه دروس تخصصی زیر نظر حوزه علمیه است و بزرگترین کتابخانه تاریخ زیر نظر آیت الله مرعشی در قم بوده است.

وی ادامه می دهد: در مورد مباحثی چون درمانگاه چون حوزه علمیه هیچ بودجه دولتی ندارد؛ اگر وقف شود، ورود پیدا می کند. مثلا در قم بیمارستان آیت الله مرعشی نجفی وقف شده است.

خدمات عام المنفعه حوزه علمیه موفقیت چندان زیادی نداشته

این استاد حوزه های علمیه تصریح می کند: وقف در زمینه حوزه های علمیه نسبت به سال های قبل خیلی کم شده است. در اراک و آلمان بزرگترین بیمارستان های تخصصی مغز و اعصاب و قلب متعلق به آیت الله خویی می باشد که وقف شده است و در ایران خدمات عام المنفعه حوزه علمیه موفقیت چندان  زیادی ندارد.

کمرنگ شدن تاثیر اقدامات فرهنگی حوزه ناشی از مشکلات مدیریتی است نه دین گریزی مردم

حجت الاسلام همایونی همچنین در مورد تاثیرات فرهنگی و اجتماعی اقدامات حوزه های علمیه بر مردم عادی جامعه اظهار می کند: تاثیرات فرهنگی و اجتماعی حوزه برای مردم خیلی کمرنگ شده و مردم فاصله گرفته اند؛ علت آن هم مردم نیست که بگوییم دین گریزشده اند ، مشکل از مدیران و تبلیغات اسلامی است.

عدم تبلیغ مناسب و بدعت گذاری در هیئات، فاجعه به بار آورده

وی تاکید می کند: نهاد های فرهنگی که باید حوزه علمیه را در بین مردم تبلیغ می کردند و بخوبی نکردند. برای نمونه در تبریز هزاران هیئت عزاداری وجود دارد و در بین بانوان نیز مراسم بدعت گذاری بیشتر شده است و فاجعه های زیادی رخ داده است. چون سازمان تبلیغات در این مورد اشرافیت و مدیریتی ندارد،  مردم کم کم این حوزه را فراموش می کنند.

وظیفه حوزه علمیه تربیت طلاب، تبلیغ دین و پژوهش است نه خدمات عام المنفعه

همچنین حجت الاسلام رحیم همزبان، کارشناس مذهبی و استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ائل در مورد خدمات اجتماعی و فرهنگی حوزه های علمیه می گوید: وظیفه اصلی حوزه علمیه، تربیت و تعلیم طلاب است که بعد از تعلیم و تربیت وظیفه آن ها، تبلیغ و تبیین دین است که باید دین را بین مردم عادی جامعه بشناسانند. پژوهش و نظریه پردازی در حوزه دین و مسائل علوم انسانی  جز دیگر وظایف حوزه های علمیه است.

وی می افزاید: ورود به ارائه خدمات عام المنفعه جز وظایف حوزه نیست و در این زمینه خیرانی وجود دارند که به عالمان دینی مراجعه کرده و با آن ها مشورت کرده اند و و خدمات عام المنفعه به مردم ارائه می دهند .و در این حوزه موفق شده اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/dVYAFv
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***