تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

عضو سابق شورای شهر در گفتگو با ائل:

مسئولیت ها بر اساس باند بازی ها و زد و بند ها به افراد داده می شود / وام ۲۶۶ میلیاردی نجفی از بانک شهر

جعفری، عضو سابق شورای شهر تبریز در گفتگو با ائل مطرح کرد: ارزیابی عملکرد افراد در شهرداری ها معنا و مفهومی ندارد.

مسئولیت ها بر اساس باند بازی ها و زد و بند ها به افراد داده می شود / وام ۲۶۶ میلیاردی نجفی از بانک شهر

محمدحسین جعفری در گفتگو با ائل در خصوص بحث فساد شهرداری تبریز گفت: موضوع مهمی که ما در شورای چهارم نیز بارها مطرح کرده بودیم، بحث جایگزینی شایسته سالاری بجای فامیل سالاری و آشناسالاری است. حتی اگر افراد شایسته از میان آشنایان و نزدیکان انتخاب شوند، مانعی ندارد اما شایسته بودن فرد برای قرار گرفتن در یک پست سازمانی مهم است.

مسئولیت ها بر اساس باند بازی ها و زد و بند ها به افراد داده می شود

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینکه ارزیابی عملکرد افراد در شهرداری ها معنا و مفهومی ندارد، هیچ کس نمی تواند در مورد فردی که سالیان زیادی در مجموعه شهرداری حضور داشته است، اظهار نظر کند که حضور این فرد در مجموعه شهرداری مثمر ثمر بوده است یا خیر. در واقع نه تنها اکثر مسئولیت ها در شهرداری براساس شایستگی های یک فرد داده نمی شود بلکه براساس باندبازی ها، زد و بندها، دخالت های شورا و ... به افراد واگذار می شود.

با اجرای واقعی دولت الکترونیک، نیازی به مراجعه حضوری مردم به شهرداری ها وجود ندارد

این عضو سابق شورای شهر تصریح کرد: بحث بعدی عدم شفافیت در مجموعه شهرداری است. واقعا ما نمی دانیم چه زمانی فرا می رسد که به معنای واقعی دولت الترونیک وجود داشته باشد و با توجه به این همه امکانات رایانه ای و نرم افزاری، دیگر نیازی به مراجعه حضوری مردم به شهرداری ها وجود نداشته باشد.

باید مسئله ممیزی املاک و مغازه ها در شهرداری اجرا شود

وی با اشاره به عدم وجود بحث ممیزی در شهرداری ابراز نمود: موضوع بعدی عدم وجود ممیزی در شهر است و دلیل اصلی وجود مشکلات درآمدی در شهرداری، ممیزی نبودن املاک و مغازه ها در شهرداری است. اگر این اتفاق بیفتد، شهرداری به راحتی می تواند از طریق ارسال پیامک با صاحبان املاک و مغازه ها ارتباط برقرار کرده و عوارض سالیانه، نوسازی و... را دریافت کند.بنابراین وقتی این اتفاقات نمی افتد، افرادی که در شهرداری پشت میز نشین هستند، تصمیم می گیرند.

تغییرات بودجه پروژه میدان آذربایجان با تغییرات نقشه این پروژه

جعفری در مورد بحث بودجه شهرداری نیز گفت: آن بودجه ای که در شورا تصویب می شود، با بودجه اجرایی شهرداری تفاوت و اختلاف دارد و زمانی که طبق مصوبه شورا عمل نمی شود، دستخوش تغییراتی خواهد شد. به طور مثال زمانی که ما کلنگ میدان آذربایجان را زمین زدیم، برآورد هزینه این پروژه با نقشه قبلی چیزی در حدود 60 میلیارد بود. درحالی که بعد ها با همه تغییراتی اعم از سبک سازی، حذف سرپوشیدگی ها و... که در نقشه ایجاد شد ، همچنان این پروژه به اتمام نرسیده است و شاید هم بیشتر از بودجه ای که اختصاص یافته بود صرف این پروژه شده است.

28 میلیارد هزینه تنها برای یک پل!

وی با اشاره به برخی پروژه های مسئله دار در تبریز تصریح کرد: بحث هایی که در پروژه میدان افلاک نما در مقابل بیمارستان بین المللی تبریز وجود دارد و حتی نارضایتی هایی که مردم از هزینه 28 میلیاردی در پروژه پل دانشجو ( فلکه دانشگاه ) داشتند و بعد آقایان گفتند که این مبلغ مختص سه پروژه بود و در آخر هم به طور دقیق مشخص نشد که این همه پول صرف چه چیزی شده است، همه این مسائل در اثر عدم اجرای دقیق بودجه و تغییرات در بودجه به وجود می آید.

تمامی جزئیات هزینه های شهرداری باید به مدم گزارش داده شود

این عضو سابق شورای شهر افزود: به هرحال چون درصد زیادی از بودجه این مجموعه از طرف مردم داده می شود، باید از تمام جزئیات درآمد ها، هزینه ها و دخل و خرج شهرداری به مردم گزارش داده شود و در این شرایط که بحث مبارزه با فساد های مالی و اداری در کشور مطرح است، مطالبات مردم نیز باید به این سمت سوق پیدا کند که در یک سازمانی که از طریق بودجه عمومی مردم اداره می شود، این پول ها کجا و در چه کاری مصرف می شوند.

وام 266 میلیاردی نجفی از بانک شهر

وی با اشاره به دوره مدیریت نجفی در شهرداری گفت: در دوره قبل آقای نجفی مبلغ دویست و شصت و شش میلیارد از بانک شهر وام گرفتند و در حالی که چیزی بالغ بر پانصد میلیارد از این وام برگردانده شده است، من مطمئن هستم نزدیک به هفتاد، هشتاد میلیارد نیز هنوز باید به بانک شهر داده شده تا این وام تسویه شود. همه این مشکلات ناشی از عدم شفافیت و عدم مطالعات و طراحی های دقیق پروژه ها می باشد.

دست شورا برای نظارت بسته است

جعفری در خصوص بحث نظارت بر عملکرد شهرداری ابراز نمود: در بحث نظارت به نظر می رسد به دلیل وجود برخی مواد قانونی دست شورا برای نظارت بر عملکرد شهرداری بسته است. در حالی که شورا باید پرونده پروژه های شهرداری را از آغاز تا اتمام به طور دقیق مطالعه کرده و ببیند که هزینه ها به چه شکل انجام گرفته است.

ورود دیوان محاسبات برای نظارت بر شهرداری ضروری است

وی ادامه داد: من یکی از طرفداران بحث ورود دیوان محاسبات به نظارت بر علمکرد شهرداری بودم و حتی در آن زمان نیز مطرح کردم که یا باید در داخل شورا یک نهاد ناظر مانند دیوان محاسبات ایجاد شود در غیر این صورت باید دیوان ورود پیدا کند و این طور نیست که چون شهرداری از طریق بودجه مردمی تأمین می شود، دیوان محاسبات نمی تواند ورود کند. در حالی که علاوه بر بودجه مردمی، از بودجه دولتی نیز بهره مند می شود. و دولت سالانه مبالغی (هرچند اندک)را برای مترو و اتوبوسرانی در اختیار شهرداری قرار می دهد.

مطالبه جدی مردم از قوه قضائیه برخورد جدی با مفسدین است

این عضو سابق شورای شهر در مورد اعمال نفوذ ها در مقابل اجرای حکم مفسدین گفت: بزرگترین دلیل نارضایتی های مردم بابت عدم برخورد جدی با مفسدین اقتصادی، بر می گردد به همین اعمال نفوذ های انجام شده که مانع از اجرای احکام می شود و یکی از مهم ترین مطالبات مردم از قوه قضائیه برخورد جدی و بدون مماشات با مفسدین است.

وی با اشاره به نامه اخیر رییس قوه قضائیه به مقام معظم رهبری تصریح کرد: به نظرمن اصلا نیازی نبود که رئیس قوه قضائیه به مقام معظم رهبری نامه نوشته و اجازه برخورد جدی با مفسدین را خواستار شود. چون که یکی از اصلی ترین وظایف قوه قضائیه برخورد قاطع و جدی با مفسدین می باشد.

اعمال نفوذ ها و سفارش افراد برای جلوگیری از اجرای احکام، وضعیت فعلی را رقم زده است

جعفری در پایان تأکید کرد: اگر مبارزه قاطع و جدی با فساد از اول انقلاب تا کنون صورت می گرفت و به اعمال نفوذ ها و سفارش افراد، بهایی داده نمی شد  و قضات قضاوت های دقیقی داشتند و نظارتی بر احکام صادره از طرف قضات وجود داشت، قطعا این وضعیت فعلی به وجود نمی آمد. متاسفانه یکی از اثرات منفی عدم اجرای احکام مفسدین، فراهم شدن زمینه و تداوم فساد در بین سایر افراد می باشد که درواقع از بابت عدم اجرای احکام خیالشان راحت می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/8Qsis1
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***