تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

تنگه ابوقریب یکی از متفاوت ترین فیلم های تاریخ سینمای دفاع مقدس

تنگه ابوقریب که بر اساس یک داستان واقعی است روایت رزمندگانی می باشد که آماده رفتن به مرخصی می شوند اما به یک باره فرمان می رسد که عراق حمله کرده و نیرو ها بجای مرخصی باید در فکه و شرهانی جلوی لشکر زرهی عراق را بگیرند

تنگه ابوقریب یکی از متفاوت ترین فیلم های تاریخ سینمای دفاع مقدس

ائل / رضا نورزاد

یک جمشید هاشم پور بود و یک لشکر بعثی. یک تنه به اردوگاه دشمن نفوذ می کرد و تمام اردوگاه را نابود و با سلامتی کامل بر می گشت. این سکانس های آشنا بخشی از سینمای دفاع مقدس در دهه 60 بودند که دارای صحنه های اکشن برای مخاطبان بودند. فیلم هایی که بسیاری از مخاطبان عام را سمت گیشه های سینما جذب می کردند، فیلم هایی غرق در فضای معنوی و گاهی هم اکشن و بعضی وقت ها طنز و کمدی و در این میان همچنان نگاهی واقعی به دانشگاه جبهه در تمامی آثار خالی بود.

تنگه ابوقریب تازه ترین ساخته بهرام توکلی و یکی از متفاوت ترین فیلم های تاریخ سینمای دفاع مقدس است که به تازگی برای اکران عمومی روانه پرده سینما های کشور شده است. این فیلم که بر اساس یک داستان واقعی است روایت رزمندگانی می باشد که آماده رفتن به مرخصی می شوند اما به یک باره فرمان می رسد که عراق حمله کرده و نیرو ها بجای مرخصی باید در فکه و شرهانی جلوی لشکر زرهی عراق را بگیرند.


بهرام توکلی که کارنامه‌اش پر از فیلم‌های روشنفکرانه است و همواره نشان داده می‌تواند فیلم‌های خاصی بسازد که مخاطب عام را هم درگیر کند، به سراغ سینمای جنگ رفته و با همان دیدگاه منحصر به فردی که دارد به مسائل جنگ پرداخته است.فضای جنگی که هیچ گاه شکل شعاری از یک سو و یا ژست روشنفکری از سوی دیگر نمی گیرد و بارها از زبان کاراکتر های فیلم یاد آوری می شود که ما در حال دفاع از خود هستیم.


فیلمی که از لحاظ گریم و جلوه های ویژه میدانی، صحنه های طبیعی جنگ، قطع اعضا، گریم های عالی، انفجارات پی در پی و منفجر شدن همزمان تانک ها بسیار عالی اجرا شده است.

گرفتن 6 سیمرغ جشنواره فجر نشان از کار موفق بهرام توکلی و دست اندرکاران فیلم تنگه ابوقریب دارد. او میدان جنگی را به نمایش گذاشته که هرچند شبیه به تمام میدان های جنگ دنیا است اما کاراکترهایی در نقش رزمندگان ایرانی در آن مبارزه می کردند که شبیه انسان های هیچ کجای جهان نبودند و نیستند و نخواهند بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/LGr59Y
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***