تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بررسی فضیلت روز عرفه در گفتگوی ائل با حجت الاسلام همایونی:

روز تجلی صفات جمالیه و جلالیه حضرت احدیت / اگر عرفه روز توحید است، به برکت سیدالشهدا(ع) است

حجت الاسلام همایونی در گفتگو با ائل گفت: مرحوم حاج مجتبی تهرانی نقل می کردند که روز عرفه، روز تجلی صفات جمالیه و جلالیه حضرت احدیت است وقتی در این روز رحمت الهی شامل همه می شود.

روز تجلی صفات جمالیه و جلالیه حضرت احدیت  / اگر عرفه روز توحید است، به برکت سیدالشهدا(ع) است

به گزارش ائل ، نهم ذی الحجه روز عرفه که به روز مخصوص زیارتی امام حسین(ع) مشهور بوده و دعای معروف عرفه که حجاج بیت الله الحرام، در صحرای عرفات زمزمه می کنند، از اعمال مشهور این روز می باشد. همچنین شهادت حضرت مسلم بن عقیل(ع) اولین سفیر کربلا، در این روز اتفاق افتاده است.

به همین مناسبت گفتگویی با حجت الاسلام اصغر همایونی، مدرس حوزه علمیه، در خصوص فضیلت و اعمال این روز داشته ایم.

عبادت در عرفه از 170 سال عبادت افضل تر است 

استجابت دعا و بخشش گناهان در روز عرفه تضمین شده

حجت الاسلام همایونی در گفتگو با خبرنگار ائل در مورد فضلیت روز عرفه گفت: خداوند متعال یک رحمت عامه و یک رحمت خاصه دارد که عرفه جز رحمت های الهی است و چنین روایتی هست که عبادت در عرفه از 170 سال عبادت افضل تر است. از امام معصوم می پرسند که علت آن چیست؟ می فرماید چون رحمت خداوند متعال در این روز برای تمام موجودات الهی و مخلوقات شامل می شود.

وی ادامه داد: از امام باقر (ع) چنین روایت هست که خداوند متعال در چند جایی وعده داده و تضمین کرده است که دعا را مستجاب می کند یکی از آن روز ها روز عرفه است. و روایتی دیگر از امام صادق (ع) آمده است که می فرمایند در روز عرفه اگر شخصی دعا و توبه کند از جای خود بر نمی خیزد مگر اینکه جبرئیل ندا می دهد که تمام گناهان بندگان بخشیده می شود و مانند کسی است که تازه از مادر زاییده شده است.

این مبلغ دینی در ادامه بیان روایات مربوط به فضیلت روز عرفه،  تصریح کرد: از پیامبر (ص) در مورد فضلیت روز عرفی روایتی هست که خداوند متعال هیچ روزی جز عرفه بندگان خود را از آتش نجات نداده است، در روز عرفه آتش را بر بندگان خود آزاد کرده است.

استغفار، نماز توبه و زیارت امام حسین(ع) از اعمال مخصوص این روز است

وی همچنین در مورد اعمال روز عرفه خاطر نشان کرد: استغفار جز اعمالی است که در روز عرفه توصیه زیادی شده است. از امام باقر (ع) روایت داریم که دو رکعت نماز توبه همراه با 70 مرتبه استغفار از فضیلت زیادی برخوردار است، سومین اعمال زیارت سید الشهدا(ع) می باشد که اگر دقتی داشته باشیم می فهمیم روزهایی مانند شب قدر و عید قربان و روز عرفه که مختص روزهای خداوند می باشد، مستحب موکد است که سید الشهدا(ع) را هم زیارت کنیم.

اگر عرفه روز توحید است، به برکت سیدالشهدا(ع) است

روز تجلی صفات جمالیه و جلالیه حضرت احدیت 

حجت الاسلام همایونی افزود: از امام هادی (ع) پرسیدند که چرا در این روز زیارت سید الشهدا(ع) توصیه می شود،  فرمودند خداوند متعال می خواهد بگوید ای بنده من اگر امروز توحید هست همگی به برکت خون سید الشهدا است. مرحوم حاج مجتبی تهرانی نقل می کردند که روز عرفه، روز تجلی صفات جمالیه و جلالیه حضرت احدیت است وقتی در این روز رحمت الهی شامل همه می شود.

لازمه درک عرفه، ورود از در ولایت است

این استاد حوزه های علمیه با اشاره به خون دل های پیامبر اسلام(ص) برای هدایت توحیدی بشر، تاکید کرد: بدون ولایت نمی توانیم به توحید برسیم و اگر می خواهیم حقیقت روز عرفه را درک کنیم باید از در ولایت وارد بشویم.

روایت عالم بزرگ سنی از تازگی و ناب بودن دعای عرفه با وجود 200 بار خواندن

وی با بیان اینکه بالاترین و بزرگترین معارف ناب توحید، دعای سید الشهدا(ع) است؛ گفت: شیخ محمود شلتوت از علمای بزرگ اهل سنت در مورد دعای عرفه در کتاب خود چنین می نویسد که من بیش از 200 بار دعای عرفه را خوانده ام هرباری که خواندم تکرار مکرر نداشت و هر بار که می خواندم تازگی و ناب ترین مطالب توحید را در دعای عرفه پیدا کردم. متاسفانه بزرگترین آسیبی که به ما شیعیان وارد شده است این است که از دعاها دور شده ایم. 

تنهایی و شهادت مسلم بن عقیل(ع) بعنوان سفیر امام حسین(ع) در کوفه 

حجت الاسلام همایونی همچنین در خصوص سالروز شهادت حضرت مسلم بن عقیل(ع) به عنوان سفیر امام حسین(ع)گفت: وقتی از کوفه برای سیدالشهدا(ع) مکرر نامه می فرستادند، ایشان برای این که صدق کلام ادعای کوفیان مشخص شود،  اولین نفر حضرت مسلم را برای کوفه فرستادند و با وجود اینکه راعه بن الشداد و عبدالله در آن زمان مراجع بزرگ شیعه بودند؛ امام فرمدند که من مسلم را می فرستم برای این که بدانم ادعاهای شما کوفیان درست است یا نه.

وی ادامه داد:  آن چیزی که بیشتر اهمیت دارد این است که وقتی حضرت مسلم(ع) وارد کوفه می شوند، عبید الله ابن زیاد ملعون فرماندار بصره و کوفه فهمید که نمی تواند حضرت سیدالشهدا(ع) را به شهادت برساند، مختار را به جرم اینکه مسلم در خانه او اقامت داشت، بازداشت کرد و حضرت مسلم(ع) در کوفه تنها ماندند و در نهایت ایشان را شهید کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Vugu2g
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***