تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در گفتگوی ائل با حجت الاسلام هادی مطرح شد:

عید قربان روز پیروزی وظیفه بر غریزه است / اعمال عید بزرگ مسلمین؛ از نماز و غسل تا دعای ندبه و قربانی کردن

حجت السلام محمود هادی در گفتگو با ائل در بررسی فضیلت عید سعید قربان گفت:عید قربان روز پیروزی وظیفه بر غریزه است.

عید قربان روز پیروزی وظیفه بر غریزه است / اعمال عید بزرگ مسلمین؛ از نماز و غسل تا دعای ندبه و قربانی کردن

حجت الاسلام محمود هادی در گفتگو با ائل در بررسی فضیلت عید سعید قربان گفت: قربان روز پیروزی وظیفه بر غریزه بوده و یکی از اعیاد چهار گانه اسلام است.

وی ادامه داد: خلقت خداوند بر 3 دسته تقسیم می شود، گروهی فقط غریزه دارند که آنها حیوانات هستند و گروهی دیگر که فقط بر طبق وظیفه، زندگانی می کنند و همان ملائکه هستند و گروه دیگری نیز هستند که هم وظیفه دارند و هم غریزه و آن، انسان ها هستند، انسان با وجود غریزه اگر بتواند وظیفه خود را انجام بدهد، یعنی وظیفه را بر غریزه مقدم کند -  مثلا در ماه مبارک رمضان انسان غریزه خود را بر زیر پا می گذارد و طول روز از آشامیدن و خوردن اجتناب می کند - کار بزرگی کرده است.

قربانی کردن جلوه ایثار مال در برابر خداوند و نمادی از قطع دلبستگی انسان است

این مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه تشریح فضایل عید قربان، افزود: وقتی حاجیان در روز عید قربان به سرزمین منا می رسند و بعد از رمی جمرات، شروع به ذبح گوسفند می کنند،  با این کار تقرب به سوی خداوند پیدا می کنند. فلسفه بزرگ قربانی کردن دو نکته بزرگ دارند. اول اینکه جلوه ایثار مال در برابر خداوند بوده یعنی انسان از اموال خود می گذرد و دوم اینکه نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی انسان است چرا که شدیدا دل بسته اموال خود است و وقتی قربانی می کند، یعنی دلبستگی خود را در برابر خداوند قطع می کند.

وی تصریح کرد: کلمه قربان از تقرب می آید،  یعنی عملی که انسان برای نزدیک شدن به خداوند انجام می دهد.در روز عید قربان انسان با قربانی کردن به ذات احدیت می رسد.

حجت الاسلام هادی خاطر نشان کرد: در مناسک حج بعضی غرایز حلال برای انسان حرام می شود و بعد از قربانی کردن این غرایز حلال می شود که مصداقی از مقدم کردن وظیفه بر غریزه است.

اعمال عید قربان؛ از نماز عید و غسل تا دعای ندبه و قربانی کردن 

این مبلغ دینی همچنین در مورد اعمال عید قربان گفت: غسل کردن و خواندن نماز عید از اعمال پر فضیلت عید قربان می باشد و خواندن دعای ندبه مستحب و تکبیر های عید قربان و قربانی کردن برای کسانی که مشرف شدند و یا توان مالی دارند مستحب است.

رسیدگی به فقرا فلسفه بزرگ قربان

وی با اشاره به فضیلت نماز عید قربان، تاکید کرد: نماز عید قربان یکی از نماز های پر فضیلت است که خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی در سراسر نقاط ایران با شکوه تر برگزار می شود.

حجت الاسلام هادی بزرگترین فلسفه قربان را رسیدگی به فقرا دانسته و اظهار کرد: هر فریضه ای که بخاطر خداوند باشد در کنار آن فقرا هم مطرح است و اسلام تک بعدی نیست و رسیدگی به فقرا سفارش شده است یعنی انسان فقط به فکر خود نباشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/8gpnhY
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***

Error
Whoops, looks like something went wrong.