تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

تاملی در دفاعیات آقای نائب رئیس از دولت؛

کشور دست چه کسانی است آقای پزشکیان؟ / فرار رو به جلو و خرید زمان با وعده های توخالی

پزشکیان، نائب رئیس مجلس که در مخالفت با استیضاح وزیر اقتصاد، نکات تامل برانگیزی مطرح کرد که در پی آن، معضلات معیشتی مردم را در نتیجه مسایلی غیر از عدم اهتمام دولت برشمرد.

کشور دست چه کسانی است آقای پزشکیان؟ / فرار رو به جلو و خرید زمان با وعده های توخالی

به گزارش ائل ، مشکلات این روزهای اقتصاد کشور دومین قربانی از وزرای دولت دوزدهم را نیز گرفت و در جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی، مسعود کرباسیان تنها یک سال بعد از تصدی سمت وزیر اقتصاد، استیضاح و از این سمت برکنار شد.

چنگ زدن به FATF برای سرپوش گذاشتن به سیاست های اقتصادی دولت

مسعود پزشکیان، نائب رئیس و نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس که در مخالفت با این استیضاح سخن می گفت، نکات تامل برانگیزی مطرح کرد که در پی آن، معضلات معیشتی مردم را در نتیجه مسایلی غیر از عدم اهتمام دولت برشمرد.

موضوع جنجالی FATF از جمله مسایلی بود که پزشکیان به آن تمسک جسته تا سیاست های اقتصادی دولت را تطهیر کند و یک بار دیگر نگاه به بیرون، راهکار حل بحران های موجود عنوان شود.

 پزشکیان در اظهارات خود با تاکید بر این جمله که "به پیر به پیغمبر مشکل فقط از وزیر اقتصاد نیست" اذعان کرد که  اگر FATF را قبول نکنیم هیچ بانکی با ما معامله نخواهد کرد.

این در حالی است که پزشکیان پیش از این و در مقطعی که این بحث در روزهای ابتدایی خود داغ می شد، گفته بود از توافق FATF سر درنمی‌آورم و خبری هم ندارم. واقعاً از اینکه دولت چه اقدامی می‌خواهد در این زمینه انجام دهم، خبری ندارم تا بتوانم اطلاعات درستی به شما بدهم، این یک بحث کارشناسی است و نمی‌دانم آن توافق انجام شده است یا نه.

این نماینده اصلاح طلب که به صراحت لهجه شهرت دارد، مدتی بعد در چرخشی جالب توجه،  مخالفان این توافق را به سخره گرفت و طی اظهاراتی بیان کرده بود که برخی در کوچه و خیابان از مردم درباره FATF مصاحبه می کنند، حتی کسانی که در تلفظ آن مشکل دارند، درباره آن نظر می دهند.

فرار رو به جلو و خرید زمان با وعده های توخالی

اما این تمام سخنان جنجالی پزشکیان نبود چرا که او در ادامه دفاعیات خود از وزیر اقتصاد، جمله ای تامل برانگیز بکار برده و اظهار داشته بود که کشور برای یک عده خاص نیست.

حال منظور از عده خاص کیست را باید از خود پزشکیان پرسید اما مگر غیر از این است که قوه اجرایی کشور دست جریان مورد حمایت امثال پزشکیان بوده و مجلس نیز همسو با سیاست های دولت پیش می رود.

اگر عده خاصی هم باشد حداقل در مقطع کنونی، دولت روحانی و جریان اصلاحاتی است که گویا می خواهند اشتباهات خود را به گردن رقبای سیاسی و نهادهای انقلابی بیندازند.

البته اینکه پزشکیان در این نطق خود همگی از جمله سخنرانان پشت منبر، مجلس، قوه قضاییه و دولت را مقصر وضعیت فعلی اقتصادی کشور معرفی کرد، چندان بی منطق نباشد؛ چرا که اگر نظارت کافی از سوی مجلس بر عملکرد دولت بود و برخوردهای انقلابی و بدور از مصلحت سنجی از سوی دستگاه قضایی برابر اخلال گران اقتصادی صورت می گرفت، امروز شاهد برخی نارضایتی ها و بی اعتمادی ها از سوی مردم نبودیم.

علی ایحال این دفاعیات پزشکیان که خود سابقه وزارت در دولت اصلاحات را در کارنامه دارد، حکایت از فرار رو به جلو و شانه خالی کردن از حمایت های بی دریغ از دولت بوده و شاید سم پاشی ذهنی برای تحمیل قراردادهای دیگری چون برجام این بار در لوای FATF باشد، تا همچون 5 سال اخیر زمان بخرند و به امید وعده های توخالی، وقت کشور تلف شود.

 امثال پزشکیان که امروز حرف از کنار زدن دعواها می زنند، نباید فراموش کنند که تا دیروز منتقدان دلسوزان را متهم به بی سوادی و تخریب دولت می کردند و امروز خود را به هر دری می زنند تا همه را در اشتباهات دولت و وضع موجود سهیم کنند.

گفتنی است در جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی، کرباسیان با ۱۳۷ رای موافق و  ۱۲۱ رای مخالف و ۲ رای ممتنع، از کار برکنار شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/bsoLy8
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***