تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از آنچه بر سر بزرگترین گروه صنعتی شمالغرب کشور آمد:

سوداگری تاجری با سواد سیکل در بازار ارز با امتیاز ماشین سازی تبریز / حساسیت هایی که جدی گرفته نشد و بلاتکلیفی هایی که تداوم یافت

خبر دستگیری مالک جدید ماشین سازی و استعفای رئیس هیئت مدیره این کارخانه، ضرورت نگرانی ها از نحوه واگذاری را نمایان ساخت و اکنون وضعیت این گروه صنعتی مهم شماغرب کشور، در بلاتکلیفی است.

سوداگری تاجری با سواد سیکل در بازار ارز با امتیاز ماشین سازی تبریز / حساسیت هایی که جدی گرفته نشد و بلاتکلیفی هایی که تداوم یافت

به گزارش ائل ،  اردیبهشت ماه سالجاری فروش سهام شرکت ماشین سازی تبریز و ریخته گری ماشین سازی تبریز در سکوت رسانه ای به تاجری به نام قربانعلی فرخ زاد به قیمت تقریبی 688 میلیارد تومان فروخته شد که بعدها انتشار این خبر، موجی از واکنش ها را در برداشت.

نگرانی ها از اهلیت خریدار 

موضوع واگذاری گروه ماشین‌سازی تبریز به بخش خصوصی بیش از یک دهه بود که مطرح می شد و در این سال‌ها، این کارخانه بزرگ صنعتی، بین سازمان‌های مختلف دولتی و خصوصی دست به دست می شد تا جایی که بر اثر کثرت سوءمدیریت ها، شاهد اعتصاب کارگران این کارخانه بودیم.

فروش غافلگیر کننده سهام این گروه صنعتی به فرخ زاد، امیدها و نگرانی هایی را به وجود آورد، عده ای خوشحال از بلاتکلیفی وضعیت کارخانه و رونق مجدد آن شدند و برخی دیگر نیز نگران مسایلی چون پشت پرده واگذاری و اهلیت خریدار شدند.

خبر دستگیری مالک جدید ماشین سازی و استعفای رئیس هیئت مدیره این کارخانه، ضرورت این نگرانی ها نمایان ساخت و اکنون وضعیت این گروه صنعتی مهم شماغرب کشور، در بلاتکلیفی بسر می برد.

در مقطعی که فرخ زاد با تصمیم جنجالی سازمان خصوصی سازی مالک ماشین سازی شد؛ برخی نمایندگان مردم تبریز در مجلس در پی واگذر شدن ماشین سازی به فرخ زاد، با انتقاد از اقدام سازمان خصوصی سازی، اهلیت خریدار را شبهه ناک خوانده و خواستار پاسخگویی متولیان شدند.

زهرا ساعی در واکنش به این موضوع ضمن گلایه از بی خبری نمایندگان مجلس از این واگذاری، با بیان اینکه کسی یا گروهی که سهامدار یکی از بزرگترین صنایع مادر کشور می شود، باید شایستگی، اهلیت و درایت کافی برای مدیریت این مجموعه عظیم را داشته باشد؛ گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم باید از این مهم مطمئن شویم.

ساعی این واگذاری را غافلگیر کننده خوانده و بر نشست فوری نمایندگان مجلس برای بررسی ابعاد واگذاری سهام ماشین سازی تاکید کرده بود.

احمد علیرضا بیگی، دیگر نماینده مردم تبریز در مجلس جز افرادی بود که این واگذاری را برده سوال برده و اظهار داشت: اهلیت خریدار جدید به اطلاع نمایندگان نرسیده است.

اما فرخ زاد بدون توجه به جو روانی ایجاد شده، هدف خود از خرید کارخانه را خیرخواهانه توصیف کرده و اظهار داشت که قصد خدمت به صنعت را دارد و هیچ نفع شخصی از این خرید برای خود نخواهد برد.

البته در آن مقطع زمانی، علیار راستگو، فرماندار تبریز در واکنش به تحولات صورت گرفته در ماشین سازی تبریز با بیان اینکه فرمانداری هیج گونه دخالتی در امر واگذاری نداشته است، بیان داشت: نقش فرمانداری درباره این واحد صرفا نظارتی و حاکمیتی است و امیدواریم مالک جدید بتواند با اقدامات و بهره گیری از ظرفیت‌های محلی و ملی مشکلات موجود را رفع و این واحد را به جایگاه گذشته خود برگرداند و با حساسیت بیشتر نسبت به رفع دغدغه‌های مدیریت استان درباره این واحد اقدام کند.

پرده برداری بیگی از زوایای پنهان ماجرا

اما بیگی همچنین در روزهای اخیر پرده از زوایای پنهان این واگذاری برداشته و گفت: سازمان خصوصی‌سازی در تاریخ 26/2/1397 اقدام به واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز که جزو صنایع منحصر به فرد کشور و خاورمیانه است، کرد اما این واگذاری به صرفه و صلاح کشور نبوده و سبب تضییع اموال عمومی شده است. شرکت ماشین‌سازی به موجب لوایح بودجه سال 1396، 1395، 1394 کل کشور که در حکم اظهارنامه (پیوست 3، 2، 1) رسمی دولت است،در زمره شرکت‌های دولتی وابسته به دولت با ردیف بودجه 246500 اعلام شده است که مبین دولتی بودن شرکت موصوف است و باید در واگذاری آن اهلیت شخص واگذار شونده و قیمت عادله روز بنا بر تأکید کارشناسان رسمی دادگستری، لحاظ شود.

وی همچنین به عدم تحصیلات خریدار کارخانه کنایه زده و اذعان داشت: شخصی که به ادعای خودش فقط در حد 6 کلاس ابتدایی سواد دارد، چگونه با سازمان خصوصی‌سازی اقدام به انعقاد قرارداد کرده است، حال آنکه ایشان به زحمت توانایی خواندن متن قرارداد را دارد.

اما ماجرا زمانی جالب می شود که احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس در خصوص تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز، اظهاراتی را بیان می کند که تاسف همگان را برمی انگیزد.

وی در این خصوص گفته: خبر موثقی درباره اینکه خریدار شرکت ماشین‌سازی تبریز 200 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات دریافت کرده اما همه این مبلغ را به نرخ بازار آزاد فروخته دارم، همچنین تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری این شرکت را تحویل هیئت‌رئیسه داده‌ام چرا که این فرد باید پاسخگوی نحوه خرید این شرکت نیز باشد.

خادم صنعت یا رانت اقتصادی!

بازداشت مالک متمول کارخانه که تا دیروز خود را خادم صنعت آذربایجان معرفی می کرد و امروز پرده از رانت اقتصادی او برداشته شده، مطالبه عمومی از سازمان خصوصی سازی جهت پاسخگویی در خصوص نحوه واگذاری این شرکت بزرگ را در برداشته و پوری حسینی، رئیس این سازمان همچنان سکوت پیشه کرده است.

شهرتی فر، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی نیز در واکنش به این دستگیری، ضمن بیان بی اطلاعی خود از موضوع، گفته این پرونده در مراجع قضایی تهران تشکیل شده و در آن جا بررسی می شود و ربطی به استان ما ندارد.

در این هیاهوی واگذاری و ماجراهای بعد از آن، همچنان کارگران این کارخانه هستند که بر بلاتکلیفی آنها افزوده شده و در بلبشوی اقتصادی امروز، آینده شغلی نامعلومی دارند و امید است مراجع نظارتی و دستگاه های مسئول، فکری به حال ولی نعمتان کشور باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Lr7ns5
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***