تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

نکات اخلاقی در کلام بزرگان / ۱

عبادتی که منجر به لذت می شود / توبه ای که ختم به طعمه شیطان می شود

از آیت الله بهجت پرسیدند: حاج آقا چیکار کنم که از عبادت لذت ببرم؟ فرمودند شما نمی خواهید کاری بکنی که از عبادت لذت ببری! شما لذت های دیگه رو ترک کن لذت عبادت خودش میاد سراغت.

عبادتی که منجر به لذت می شود / توبه ای که ختم به طعمه شیطان می شود

به گزارش ائل ، در جوامع امروز با توجه به گسترده تر شدن رذایل اخلاقی، نقش آموزه های دینی در زندگی بشری و لذت بردن مادی و معنوی از آن، بیشتر برجسته می شود. دین اسلام برای لذت بردن انسان از زندگی، نکات مهم اخلاقی در بعد فردی و اجتماعی تعیین کرده که رعایت آن، موجب گسترش رضایتمندی انسان از زندگی می شود.

این پایگاه خبری در راستای ترویج فضایل اخلاقی، در رروزهای یکشنبه و چهارشنبه، به نکاتی کلیدی و کوتاه از اخلاق در خانواده و زندگی فردی و اجتماعی می پردازد.


عبادتی که منجر به لذت می شود

از آیت الله بهجت پرسیدند: حاج آقا چیکار کنم که از عبادت لذت ببرم؟

-شما نمی خواهید کاری بکنی که از عبادت لذت ببری! شما لذت های دیگه رو ترک کن لذت عبادت خودش میاد سراغت .

ثواب کمک به همسر

آیت الله مجتهدی تهرانی(ره):

امام‌ علی علیه السلام می فرمایند: روزی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر ما وارد شدند، فاطمه زهرا در کنار دیگ نشسته بود، و من مشغول پاک کردن عدس بودم، پیامبر خدا صلےالله علیه و آله و سلم وقتی دیدند که من در حال کمک کردن به دخترشان هستم، خوشحال شدند و فرمودند: یا ابالحسن. عرض کردم: لبیک یا رسول الله.

حضرت فرمودند: به سخنانی که به تو می گویم گوش بده که من هر چه می گویم امر خدایم است. «هیچ مردی در خانه به همسرش کمک نمی کند، مگر اینکه به تعداد هر مویی که در بدنش هست، عبادت یک سال را برای او می نویسند.»

ببینید ثواب در اطراف شما ریخته، اما شما جمع نمی کنید

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله: «عبادت یک سال  که در روزهایش روزه گرفته و در شبها‌یش به شب زنده‌داری گذرانده باشد برای او می‌نویسند، خداوند ثواب صابرین را به شخص عطا می کند»

صابرین چه کسانی هستند؟ صابرین کسانی هستند مثل داوود نبی علیه السلام، یعقوب نبی علیه السلام، عیسی علیه السلام، اینها صابر بودند، ثواب آنها هم به این شخص داده می شود.

توبه ای که ختم به طعمه شیطان می شود

آیت الله فاطمی نیا :

گناهکار چند نوع است. عده ای گناه می کنند، بعد ناراحت و پشیمان می شوند. سوز و گداز دارند. توبه می کنند و هرگز فکر نمی کنند که روزی این توبه را بشکنند؛ اما دوباره می شکنند. دوباره، سه باره، ده باره. در حدیث داریم که این اگر در تمام توبه شکستن ها سوز و گداز واقعی داشته باشد، در نهایت بر شیطان پیروز می شود.  اما اگر نه؛ دفعه اول سوز و گداز داشت، دفعه دوم کمتر، دفعه سوم کمتر و اگر برایش معمولی شد؛ او طعمه شیطان می شود. شدیدترین گناه، گناهی است که صاحب آن، آن را کوچک بشمارد!

نمازی که به معراج می رسد

آیت‌الله بهاءالدینی‌:

نماز، معراج است.اگر نماز انسان صادقانه باشد و حرف هایی که در نماز می زند دروغ نباشد، اين نماز معراج است.

از خطرت مقاومت نترسید

آیت الله خامنه ای:

ایستادگی وسیله‌ پیروزی است، منتها کسانی که مقاومت می کنند، باید از خطرات مقاومت نترسند. اگر ترسیدند، در مقاومتشان اختلال پیدا خواهد شد.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Zg26mw
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***