تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

حجت الاسلام برگی در گفتگو با ائل:

تعصب برای خریدن کالای خارجی خسران و ضربه به اقتصاد خود است

حجت الاسلام برگی در گفتگو با ائل گفت: تعصب برای خریدن کالای خارجی خسران و ضربه به اقتصاد خود است.

تعصب برای خریدن کالای خارجی خسران و ضربه به اقتصاد خود است

حجت الاسلام رسول برگی در گفتگو با خبرنگار ائل ،  در مورد راهکارهای عملی برای تحقق شعار سال ۹7 (حمایت از کالای ایرانی) گفت: نکته اولی که باید واکاوی شود این است که چطور شده است که خرید کالای خارجی از کالای داخلی پیشی گرفته است. شاید یکی از دلایل این امر، تجمل گرایی و مد گرایی کاذب و دلخوشی به برندها باشد که متاسفانه در جامعه ما روز به روز بیشتر شده است.

تعصب برای خریدن کالای خارجی خسران و ضربه به اقتصاد خود است

وی ادامه داد: اثرات کار فرهنگی ما در این موضوع خیلی بیشتر می تواند باشد که باید به هموطنان خود نشان دهیم که تعصب برای خریدن کالای خارجی نه تنها یک فرهنگ بلکه یک خسران و ضربه به اقتصاد و خانواده خود است.در کنار این مسئله ، موضوع کیفیت و کمیت نیز حائز اهمیت است .گاها مشاهده می شود کالاهای مشابه خارجی از لحاظ کیفیت و قیمت نسبت به کالاهای داخلی بهتر و مناسب هستند. لذا اگر قرار بر این است که ما حمایت همه را نسبت به تولید ملی و کالای داخلی جلب کنیم، باید به این موصوع نیز دقت کنیم.

باید در کنار افزایش کیفیت کالا، روش های نوین بازاریابی نیز به وجود بیاید

این کارشناس مسائل مذهبی خاطر نشان کرد : باید در کنار افزایش کیفیت کالا، روش های نوین بازاریابی نیز به وجود بیاید و یا تکنولوژی بسته بندی که متاسفانه ما در این رابطه عقب هستیم و یا نوآوری در محصولات و کالاهایی که تولید می شود و حرکت کردن بر اساس علم روز، همه این ها می تواند اثرات مثبتی داشته باشد و اگر این موارد حل شود،مردم نیز در چرخه تولید کالای ایرانی پیشقدم خواهند شد.ولی نبود این عوامل نباید باعث از بین رفتن تعصب ما نسبت به کالای ایرانی می شود.

وی افزود: از تولید کنندگان داخلی و مسئولان دولتی می خواهیم که از لحاظ کیفی و کمی پیشرفت کنند و در جامعه نسبت به مصرف کالای ایرانی فرهنگ سازی کنند و همچنین در جامعه نیز حرکت های جهادی انجام داده و الگوی کنونی مصرف را تغییر دهیم و به مردم بگوییم که تولید داخلی هرچقدر هم از جهت کیفی عقب باشد، چون تولید وطن ما است و تولید و مصرف آن باعث می شود که جوانان مشغول به کار شوند و از خانواده خود شرمنده نشوند و از فساد احتمالی که بعلت بیکاری به وجود می آید جلوگیری شود، بهتر است که ما پیش قدم شویم و با مصرف کالای داخلی، موجب رونق تولید و ایجاد شغل برای جوانان شویم.

این واعظ تبریزی با اشاره به چندین راهکار عملی برای حمایت از کالای ایرانی، گفت: به طور مثال قوانینی که برای رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور وجود دارند و یا قانونی که برای تسویه بدهی های دولت به پیمانکاران تصویب شده است؛ تا کنون اجرا نشده است. وقتی تولید کننده می بیند که بدهی های دولت پرداخت نشده است، دیگر روحیه ای برای تولید باقی نمی ماند و اگر هم تولید کند، دیگر در خودش مسئولیتی برای ارتقای کیفی کالا ها نمی بیند.

سیستم بانکی ربوی، مانع تولید است

وی ادامه داد:  باید ساختار مالی و استقرار شرکتی در بانک های دولتی را بالا ببریم.الان با وجود این همه هشدار توسط مراجع تقلید در مورد سیستم بانکی ربوی، متاسفانه بانک ها مانع تولید هستند. ربا اکنون در بازار و یا در بانک ها است که هر دو غلط و مانعی برای تولید هستند و باعث می شوند در جامعه گرفتاری هایی به وجود بیاید.

برگی تصریح کرد: می توان از طریق دادن وام خرید خودروی داخلی یا کالاهای اساسی تولید شده در داخل و... توسط ارگان ها و سازمانها و ادارات، قدرت خرید خانوار ها را بالا برد. در کنار این ها می توانیم با اختصاص دادن بعضی از یارانه ها به بخش تولید، تولید کننده را یاری دهیم تا هم قیمت را پایین بیاورد و هم کیفیت محصول را افزایش دهد. اگر راهکارهایی این چنینی را بر شمریم موارد خیلی زیادی می توان مطرح کرد اول و آخر حرف این است که باید احساس مسئولیت به وجود بیاوریم.

وی افزود : از دو راه می توان این احساس مسئولیت را به وجود آورد. اولین راه ایجاد احساس مسئولیت در خود تولید کننده است که از این طریق کیفیت محصول تولید شده خود را بالا ببرد و از لحاظ کمی قیمتش را کاهش دهد و این احساس در تولید کننده به وجود بیاید که کاهش کیفیت محصول یک بدنامی برای کل کشور است نه فقط برای یک برند و یک شرکت. در کنار این باید به مردم نیز احساس مسئولیت دهیم تا همیشه متوجه این موضوع باشند که استفاده از یک برند خارجی خاص، بالا بردن الگوی مصرف گرایی، شکست اقتصاد کشور خود و بالا بردن و ارتقای اقتصاد کشور بیگانه که شاید آن کشور دشمن ما نیز باشد، فرهنگ نیستند بلکه فرهنگ عبارت است از استفاده از تولید داخلی خود مان.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: سرنوشت جامعه ما به این موضوع بستگی دارد و اگر یک جوانی در اثر نبود تولید بیکار شده و در کارخانه ها مشغول به کار نباشد و نتواند از راه حلال کسب روزی کند، خیلی خطرپذیر است و بعضی ناهنجاری ها به وجود خواهد آمد و این ناهنجاری ها به فردی برخواهد گشت که با مصرف کالاهای خارجی به تولید داخل ضربه زده است. اگر ما این را برای خود یک فرهنگ بدانیم، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

ماجرای تعصب آیت الله مرعشی و شهید لبنانی به کالای ایرانی

وی با اشاره به اعتقاد آیت الله مرعشی نجفی(ره) در مورد سود نرساندن به اقتصاد کشورهای بیگانه ، گفت:آیت الله مرعشی نجفی (ره) تا زمانی که در ایران دکمه تولید نمی شد، به خیاط می گفتند که در لباس هایش بجای دکمه خارجی از « قیطان » استفاده کند و می گفتند که حاضر نیستند حتی به اندازه یک دکمه لباس هم سودی به کشورهای خارجی برسد که اکثر آن کشورها مخالف اسلام هم بودند. این لباس ها در کتابخانه آن عالم بزرگوار موجود است.

برگی در ادامه به خرید یک شهید لبنانی از بازار ایران نیز اشاره کرد و گفت: خیلی عجیب است که آن شهید تمامی ملزومات زندگی خود را از ایران می خرید و معتقد بود که حتی اگر گران هم خریده باشد و حمل و نقل آنها هم سخت باشد، ولی حاضر بود بخاطر کمک به اقتصاد جمهوری اسلامی ایران این کار را انجام دهد.

دولتمردی که ماشین لوکس و کت و شلوار مارک دار دارد؛  هیچ وقت نمی تواند حامی تولید داخلی باشد

وی تصریح کرد: این فرهنگ در جامعه ما جا نمی افتد مگر توسط نخبه ها، بزرگان و مخصوصا دولتمردان . « الناس علی دین ملوکهم ». دولتمردی که با خودروهای لوکس رفت و آمد می کند و البته بعضی ها عوام فریبی می کنند و با خودروی پژو یا پراید به محل کار خود می روند ولی موقع رفت و آمد با خانواده سوار خودروی ارس پلاک و لوکس می شود و یا آن مسئولی که مارک کت و شلوارش فلان برند ترکیه یا ایتالیا است و سوار خودروی لوکس می شود، هیچ وقت نمی تواند بگوید که از تولید داخلی استفاده کنیم. لذا الگوسازی مصرف

برگی تاکید کرد: ابتدا باید از بزرگان،دولتمردان، نخبگان و آن افرادی که محبوبیت و مقبولیت خوبی در بین مردم دارند شروع شود.

این کارشناس مسائل مذهبی افزود: من خودم را مثال می زنم که خودروی قبلی من یک خودروی خارجی بود ولی وقتی که مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، باوجود اینکه خیلی راضی بودم ولی بخاطر اطاعت از امر رهبری آن را فروخته و یک خودروی ایرانی خریدم که شاید از لحاظ کیفی در حد خودروی قبلی نباشد ولی بخاطر اینکه حرفهای بنده در مردم تاثیر بگذارد، من نمی توانستم خودروی خارجی سوار شوم و از حمایت از کالای ایرانی صحبت کنم.لذا ابتدا باید از خودمان شروع کنیم و این یک موضوعی است که قابل تعارف نیست.
وی در مورد شهید نولب صفوی و تبلیغ وی برای استفاده از کالای داخلی نیز گفت: یک عکسی از شهید نواب صفوی است که متعلق به زمان طاغوت و قبل از انقلاب می باشد که ایشان حتی در زمان حکومت طاغوت یک کالای تولید داخلی را به دست گرفته و در مسجد به مردم توضیح می دهد که نباید در جامعه خارجی گرایی ترویج پیدا کند که مبادا اقتصاد یک کشور اسلامی ضربه بخورد.

این واعظ تبریزی افزود: اگر این اتفاق بیفتد حتی مسائل شرعی و دینی نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت چون که زمانی خمس و زکات و ... رعایت می شود که چرخ های تولید و کارخانجات خوب بچرخند و بازار رونق داشته باشد ولی اگر قرار باشد که کمر تولید کننده داخلی بشکند، مطمئنا مسائل شرعی نیز کنار خواهند رفت و دین نیز ضربه خواهد خورد.

وی در پایان گفت: بسیار تاسف بار است که گاها دیده می شود که یک کالای تولید داخل با مارک خارجی در جامعه عرضه می شود. من اخیرا شنیدم که یک شرکت تولید پرده که متاسفانه الان با مشکل مواجه شده است، برای عرضه محصول خود مجبور بود پرده ها را به مرز بفرستد و گمرک بخورد تا بعنوان یک محصول خارجی فروخته شود. یعنی با وجود اینکه تولید خودمان است، ولی اعتماد ما به آن برند و مارک خارجی است. باید به این عدم اعتماد به تولید داخل و مارک داخلی یک چاره سازی اساسی صورت پذیرد و باید فرهنگ سازی شود که در لباس و کلا سایر وسایل و لوازم زندگی مارک و برند مهم نیست. این ها یک سری مسائلی هستند که اگر تعصب ما نسبت به تولیدات داخلی بیشتر شود، این مشکلات حل خواهد شد.


مطالب مرتبط: 

سعیدی در گفتگو با ائل: دولت باید ضوابط دست و پا گیر در بخش تولید را حذف کند

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفتگو با ائل:مردم باید برای خرید کالاهای ایرانی تعصب داشته باشند

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Fvv9kk
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***